Sažeci


Valerija Barada, Željka Zdravković, Ivan Pehar: Knjižnica kao generator kulturnog sadržaja u gradu Zadru: metodološki pristup i rezultati istraživanja
Sažetak:
Gradska knjižnica u gradu Zadru svojim knjižničnim i javnim djelovanjem stvara kontekst kojim generira kulturni sadržaj te utječe na društveni kontekst grada Zadra. No taj kontekst nužno istovremeno povratno djeluje na samu Knjižnicu kao organizaciju, ali i kao društveni akter u gradu. Za istraživanje društvenog odnosa i konteksta u kojemu Knjižnica djeluje, ali i koji sama stvara, korištena je složena metodološka strategija. Primjenjivane su razne kvantitativne i kvalitativne metode, kao što su anketa, intervjui, fokusne grupe, promatranje sa i bez sudjelovanja.
Kako bi se dobila ta cjelovita i kompleksna slika, istraživanje je obuhvatilo aktere kojima je knjižnica usmjerena, dakle korisnike/ce Knjižnice, građane/ke, djelatnike/ce, novinare/ke, ali i djelatnike/ce kulturnih i javnih institucija u gradu, predstavnike/ce civilnog društva, ali i djelovanje bibliobusa koji povezuje grad i njegovu okolicu. Iz niza prikupljenih podataka, bit će prezentirani rezultati ankete zadovoljstva korisnika/ca Gradske knjižnice s naglaskom na upotrebu različitih usluga i sadržaja koje ona nudi.


Damir Hasenay: Promjene u obrazovanju knjižničara - izazov ili teret?
Sažetak:
U izlaganju će se predstaviti nastavni rad Odsjeka za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku i dosadašnja iskustva u obrazovanju knjižničara, odnosno informacijskih stručnjaka. Bit će riječi o promjenama koje se događaju u poslovanju informacijskih ustanova i mogućnostima koje sadašnji sustav obrazovanja nudi u tom smislu. Fleksibilnost i dinamičnost obrazovnog sustava nužan je preduvjet za obrazovanje kadra koji je spreman pomoći reorganizaciji sustava poslovanja informacijskih ustanova kao odgovor sadašnjim i nadolazećim promjenama. U skladu s tim osvrnut će se na potrebne vještine, znanja i kompetencije. Kritički će biti razmotren prijenos najnovijih znanstvenih i stručnih dostignuća u obrazovni proces kao i prijenos znanja iz obrazovanja u praksu. Naglasit će se i uloga primjene praktičnih iskustava u kreiranju obrazovnog procesa.


Dijana Machala: Cjeloživotno učenje knjižničara: što i zašto učimo i nakon diplome
Sažetak:
Cjeloživotno učenje prihvaća činjenicu da se iskustvo učenja stječe programima formalnog i neformalnog obrazovanja kao i informalnim učenjem. U dinamiziranoj informacijskoj okolini znanja usvojena inicijalnim obrazovanjem sve brže zastarijevaju, a 'poluvrijeme života' stečenih diploma sve je kraće. Odgovornost za trajno održavanje razina postignuća stručnih i osobnih kompetencija knjižničara u domeni je mnogih dionika, ali ponajprije samih knjižničara. Rezultati istraživanja provedenog u okviru projekta „Cjeloživotno učenje knjižničara: ishodi učenja i fleksibilnost“ daju naznaku o tome koje kompetencije knjižničari i voditelji knjižnica smatraju značajnim za knjižničarsku profesiju te kako definiraju knjižničarsku 'jezgru'.


Jelka Petrak: Poduka korisnika: što može knjižnica?
Sažetak:
U predavanju će se dati pregled sudjelovanja Središnje medicinske knjižnice u formalnim oblicima naobrazbe na Medicinskome fakultetu u Zagrebu, izdvojiti razlozi sve većeg opsega podučavanja te dati prikaz mišljenja studenata o podučavanju informacijskoj pismenosti.


Vedrana Juričić: Knjižnica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti - suživot staroga i novoga
Sažetak:
Akademijina Knjižnica preselila se u novu zgradu na Strossmayerovu trgu 14 u Zagrebu početkom ove godine. Za javnost je otvorena 29. travnja 2009. Bila je to velika pozitivna promjena i za knjižničare, ali i za korisnike, a napose za smještaj fonda. U većem prostoru, s novim namještajem i novom informatičkom opremom, pa i na novoj, središnjoj gradskoj lokaciji, ugodno je raditi i boraviti. Za korisnike je jedino vrijeme otvorenosti Knjižnice od 4 sata dnevno nedostatak, što je uvjetovano brojem od svega petnaest zaposlenih knjižničara. I upravo zbog toga nema bitnih pomaka u opsegu poslovanja.


Irena Kranjec, Iva Melinščak Zlodi, Dorja Mučnjak, Višnja Novosel: Knjižnica filozofskog fakulteta: nove usluge u novim prostorima
Sažetak:
Početkom 2009. godine odsječne knjižnice Filozofskog fakulteta ujedinjene su i preseljene u novu zgradu. Suvremeni novi prostor uvjetovao je nove načine poslovanja knjižničara, i otvorio mogućnosti za niz novih usluga. Mnoge od tih usluga nisu novost za knjižničarsku struku, ali za korisnike Knjižnice FF-a predstavljaju značajan i dobrodošao napredak (12-satno radno vrijeme, stalna dostupnost informacijske službe na nekoliko mjesta u zgradi, velik broj radnih mjesta i korisničkih računala, otvoreni pristup građi, automatizirana cirkulacija, koordinirana međuknjižnična posudba...). U novom prostoru omogućen je i adekvatan smještaj i briga u specijalnim zbirkama: AV zbirci, zbirci stare i rijetke građe, zbirci časopisa i referentne građe. Suvremeno opremljena informatička učionica i multimedijska dvorana daju nam priliku za sustavno provođenje programa edukacije korisnika i organizaciju različitih zbivanja kojima se Knjižnica uključuje u djelatnosti matičnog fakulteta. Suvremenom IT opremom i integracijom nekoliko postojećih informacijskih sustava (integriranog sustava za knjižnično poslovanje, sustava za autentikaciju i autorizaciju korisnika AAI@EduHr, RFID sustava i sustava za kontrolu i naplatu fotokopiranja i ispisa) korisnicima je pružen niz pogodnosti koje korištenje knjižnice čine lakšim i ugodnijim: samostalno zaduživanje i razduživanje građe te samostalno fotokopiranje, skeniranje i ispis na uređajima u knjižnici.


Krešimir Zauder: Zotero i upravljanje informacijama
Sažetak:
Radionica će obraditi Zotero, aplikaciju za upravljanje bibliografskim referencama. Polaznici će naučiti koristiti spomenutu aplikaciju za prikupljanje i organizaciju kako bibliografskih jedinica, tako i privitaka uz te jedinice (npr. cjeloviti tekstovi, lokalne kopije web stranica) te za automatsku izradu bibliografija i automatsko umetanje citata u aplikaciju MS Word. Osim toga, biti će riječ i o sinkronizaciji sa Zotero web uslugom i među različitim računalima kao i o suradnji putem ove aplikacije. Uz praktičan rad sa Zoterom, koji će zauzeti najveći dio radionice, pružit će se i pregled sličnog softvera i novih pristupa u razvoju ovakvih aplikacija pod utjecajem World Wide Weba.


Jasna Tingle, Dragutin Nemec: Zaštita autorskog prava u e-učenju
Sažetak:
Radionica će se baviti pitanjima produkcije i korištenja digitalnih obrazovnih materijala, te načinima na koje se autorska prava mogu štititi u tom kontekstu. Ima li zaštita autorskih prava u e-učenju specifičnosti vezanih uz digitalizaciju, dostupnost putem Interneta, objavljivanje? Kakva je pri tome uloga autora, nositelja prava, korisnika, nastavnika, knjižnice i znanstvene ili nastavne ustanove? Kakav je status autorskih prava unutar sustava za upravljanje učenjem?


Bojan Macan : Kriteriji za evaluaciju znanstvenih časopisa: prednosti i mane
Sažetak:
U današnje su vrijeme znanstvenici prisiljeni objavljivati radove u najkvalitetnijim znanstvenim časopisima iz područja koje pokrivaju kako bi zadovoljili razne uvjete za znanstvena napredovanja, stipendije i sl. No, kako definirati taj skup najkvalitetnijih časopisa za određeno područje? Koji su to pokazatelji koji nam govore o kvaliteti časopisa? Za te se potrebe često koriste informacije o uključenosti časopisa u pojedine baze podataka, kao i razne bibliometrijske karakteristike časopisa temeljene na citatima, poput faktora utjecaja, SJR faktora, h-indeksa i sl. No, što nam ti podaci točno govore o kvaliteti časopisa? Mogu li se međusobno uspoređivati takvi podaci za časopise iz različitih znanstvenih područja? Može li se na temelju tih podataka zaključivati o kvaliteti pojedinih radova objavljenih u tim časopisima ili čak o kvaliteti znanstvenog rada pojedinog znanstvenika?! Ova će radionica pokušati pomoći u razumijevanju i pravilnoj interpretaciji raznih bilbiometrijskih i drugih pokazatelja o znanstvenim časopisima.


Organizacija | Gdje i kada | Teme | Program | Prijava | Kotizacija | Smještaj u Zagrebu | Kontakt | Sponzori | Početna | Raniji seminari | Slikice sa seminara | English version