Sažetak


Teresa Y. Neely: Information Literacy Assessment - the ACRL Standards and Beyond
Sažetak:
Information literacy encompasses a number of skill sets including the ability to access, retrieve, evaluate, manage, and use information effectively and efficiently from a variety of print and non-print sources. This lecture will address assessment for information literacy using the Information Competency Standards for Higher Education, developed by the Association for College And Research Libraries (ACRL), the academic division of the American Library Association (ALA). This lecture will also include addressing areas critical for assessment not covered by the ACRL Standards including the nature of the relationship between students and faculty, students' perceptions of and attitudes about the standards, detailed demographic and background information, and technological competencies.


Aleksandra Horvat: Poslijediplomski doktorski studij informacijskih znanosti
Sažetak:
Od šk. god. 2005./2006. Odsjek za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu organizira doktorski studij informacijskih znanosti u skladu s odredbama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (2003.). U izlaganju će se prikazati dosadašnja iskustva Odsjeka za informacijske znanosti u organiziranju i izvođenju poslijediplomskog studija informacijskih znanosti i razlozi za pokretanje novoga studija. Izložit će se struktura studija, oblici izvođenja nastave, opisati obvezatne i izborne aktivnosti polaznika.


Dragutin Nemec: Korisnici digitalnih autorskih djela pred novim izazovima: hrvatska perspektiva Sažetak:
U Hrvatskoj korisnici uživaju ograničenja autorskog prava u svoju korist, u zakonom navedenim slučajevima ili putem korištenja javnih knjižnica (npr. reproduciranje u jednoj kopiji za vlastito nekomercijalno korištenje autorskih djela osim knjiga i elektroničkih baza podataka, a knjižnice reprodukciju vlastitog primjerka knjige), a postoje i druge, obrazovne i znanstvene svrhe koje npr. dozvoljavaju javno reproduciranje djela. Knjižnice u informatičko doba koriste autorska djela u različitim digitalnim oblicima, a dosadašnje iznimke i ograničenja u njihovu korist postaju nekim rješenjima uzdrmani, u cijelom svijetu. Neke od inače uobičajenih radnji umnažanja, arhiviranja vlastite kopije, reprodukcije ili korištenja, pa i posudbe autorskih djela u do sada zakonom dozvoljene svrhe i za što širi krug korisnika, dodatno se sužavaju ili čak smatraju kršenjem autorskih i srodnih prava. Hrvatski zakon o autorskom pravu i srodnim pravima usuglašen i s međunarodnim zakonodavstvom, to radi na primjeru zabrane osujećivanja i zaobilaženja tehničkih mjera zaštite za nosače medija (s rješenjima zastalim na pola puta), a u pravnoj praksi, pogotovo za baze podatake, iznimke se izbjegavaju ugovorima o licenci, uz dodatno uključivanje stranog prava. Deklaratorno su korisnici i dalje pod standardima kao i kod tiskane građe, no mogućnost da npr. umnože ili skidaju podatke sa enkriptiranog medija bez kršenja zakonskih odredbi im nije data. Obzirom da je strah nositelja autorskopravnih ovlaštenja od gubitka nadzora nad umnožavanjem i distribucijom djela u digitalnom dobu velik, a lobiranje jako, pitanje je zapravo koliko korisnici i knjižnice mogu utjecati na zadržavanje dosadašnjih standarda,obuirom da pravne i sudske prakse u RH gotovo nema. U slučajevima koji se tiču dobrovoljno ugovorenih odredbi koje isključuju zakonom priznate beneficije korisnika (obično u vezi licenciranja baza podataka), otežan je ne samo utjecaj, već i uopće bolji uvid korisnika i knjižnica u okvir dodatnih restrikcija, npr. još manje mogućnosti umnožavanja, arhiviranja i slobodnog pristupa korisnika djelima. Dvojbena je i društvena potpora, ako se već knjižnicama stavlja obveza javne funkcije, dostupnosti usluga za korisnike, prava na informacije i ostalih prava čijem ostvarivanju također služe.


Marijana Glavica: Konverzija kataložnih zapisa iz CDS/ISIS UNIMARC formata u MARC21
Sažetak:
Govorit ćemo o postupku konverzije kataložnih zapisa na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Opisat ćemo glavne tipove grašaka u CDS/ISIS zapisima i načine ispravljanja grešaka. Na primjerima originalnih i konvertiranih zapisa pokazat ćemo što se sve može s podacima. Dokumentacija o konverziji raste na wiki stranicama http://saturn.ffzg.hr/konverzija.


Simon Pratt: Use the Web of Science effectively
Sažetak:
O verview and explanation of the latest Web of Science, features and search techniques such as the Citation Report and Author Finder, followed by a case study to show how these tools can be utilised for effective and efficient searching and analysis using this world renowned citation database.


Franci Pivec: Uloga i odgovornost akademskih knjižnica u evaluaciji/akreditaciji matičnih ustanova
Sažetak:
- promjene u očekivanjima koje okolina ima prema akademskim ustanovama i posljedice na standarde evaluacije/akreditacije,
- utjecaj tih promjena na misiju akademskih knjižnica,
- strategije akademskih knjižnica za preuzimanje ključne uloge u djelovanju matičnih ustanova,
- "Mariborska deklaracija",
- pokazatelji za mjerenje doprinosa akademskih knjižnica dostignućima matičnih ustanova,
Akademska knjižnica mora biti sposobna dokazati da je njezina uloga bitna za postizanje kvaliteta matične ustanove. Matična ustanova ne može biti pozitivno evaluirana ako se njezini rezultati ne vide u pokazateljima djelovanja njezine knjižnice.


Mario Žagar: Što knjiga jest, a što knjiga može biti
Sažetak:
Možemo li korištenjem tehnoloških inovacija unaprijediti projektiranje, proizvodnju, raspodjelu i potrošnju knjiga? Postavlja se pitanje što to knjiga danas može biti i kako poboljšati neke od karakteristika klasične (tiskane) knjige.
Računarstvo kao generička disciplina prisutno je u svim porama ljudskog života, pa je njegov smjer razvoja vrlo značajan za sadašnji, a tako i za budući način ljudskog življenja. Može li se računarstvo iskoristiti i za stvaranje nove generacije knjiga – elektroničke knjige?
Predavanje predstavlja prototip jedne takve biblioteke i prve u nizu knjige iz serije "raspodijeljene digitalne knjige"(Distributed Digital Books). Knjigu "UNIX i kako ga koristiti", pisanu u XML formatu i potpuno prilagođenu Internetu današnjice, možemo opravdano nazvati promotorom novih tehnologija u elektroničkom nakladništvu.


Iva Melinščak Zlodi, Marijana Glavica: korištenje suvremenih tehnologija u podučavanju informacijske pismenosti
Sažetak:
Kako oblikovati kolegij i podučiti studente korištenju informacijskih izvora u skladu s potrebama studija i struke? Kako koristiti suvremene informacijske alate u komunikaciji i radu sa studentima?
Na temelju prikazanih iskustava s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, na radionici će sudionici oblikovati osnove kolegija za korištenje informacijskih izvora, koristeći sustav za online učenje Moodle i Wiki tehnologiju.


Paul Canning, IEEE
Sažetak:
Both the library and scholarly communities emphasize the importance of quantifying usage to measure the relative value of scholarly resources. Journal usage in the era of print-only materials was measured by the effort needed to restock journals after each use. Today, usage data is a priority for academic and corporate organizations as demonstrated by the COUNTER initiative. Usage measured by articles downloaded is an accepted method to judge the relative value of a full-text electronic resource. The more full-text articles downloaded, the more the resource is needed by the client community.
The annual publication of the Journal Citation Report by Thomson Scientific is generally accepted as a more precise measure of value, quantifying the citation impact of existing scientific journals on the latest research. This may be viewed primarily as an academic measure or metric. Citation impact of a journal title to published science shows its importance to scholarship but cannot readily be valued in financial or economic terms. Because citation impact is a measure of both quality and usage, it is used as an accepted approach to justifying subscriptions and the ongoing costs of maintaining a scientific collection. Measuring value with journal citation impact is a more sophisticated approach to quantifying value than then by simply counting downloads.
An additional metric is proposed to evaluating scholarly collections: patent citation analysis. Three studies conducted by an independent research firm outline the use of scholarly materials in patents. The first shows the patent set from 1997 to 2004 issued by the United States Patent and Trademark Office. A second study, with a similar methodology, outlines
the use of scientific research in the patents granted in 2005 by the European Patent Office.
Using these studies, the presentation will outline a general approach to evaluating online collections.


Dunja-Marija Gabriel: Knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama u okviru akademske zajednice
Sažetak:
Sveučilišne i visokoškolske knjižnice u Hrvatskoj djeluju u okviru novog Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju koji donosi promjene u ustrojstvu visokih učilišta i u načinu izvođenja obrazovnog i istraživačkog rada. Promjene se odražavaju i na rad visokoškolskih knjižnica, otvaranje njihovih zbirki javnosti, digitalizaciju građe, nabavu suvremene tehnologije, te otvorenost za sve korisnike, a posebno osobe s posebnim potrebama.
Postojeća rješenja za pružanje knjižničnih usluga studentima i korisnicima s posebnim potrebama u okviru visokoškolskih knjižnica i čitaonica obuhvaćaju: nabavu hardverski i softverski prilagođenih računala i građe u prilagođenim formatima, educirano knjižnično osoblje za rad s osobama s posebnim potrebama, organizirani volonterski rad te posudbu specijalne opreme za rad kod kuće.


Teresa Y. Neely: Developing Information Literacy Based User Education Sessions
Sažetak:
The primary focus of this workshop will be on the ACRL Standards and the process of integrating the objectives and competencies into a regular library instruction programme. Participants in this interactive collaborative workshop will learn how to develop user education sessions using the five ACRL standards:
- the information literate student determines the nature and extent of the information needed,
- the information literate student accesses needed information effectively and efficiently,
- the information literate student evaluates information and its sources critically and incorporates selected information into his or her knowledge base and value system,
- the information literate student, individually or as a member of a group, uses information effectively to accomplish a specific purpose,
-The information literate student understands many of the economic, legal, and social issues surrounding the use of information and accesses and uses information ethically and legally.

Using case studies, participants will work in groups to develop a 50-minute librarian led course-integrated instruction session, focused on one of each of the 5 Standards. The use of all 5 Standards is dependent upon the overall attendance at this workshop. Participants will have the opportunity to provide feedback and learn from each other as each of the small groups will have the opportunity to do a brief presentation of their session for the entire group.

 


Organizacija | Gdje i kada | Teme | Program | Prijava | Kotizacija | Smještaj u Zagrebu | Kontakti | Sponzori | Početna | Raniji seminari | Slikice sa seminara