Sažetak


Boris Bosančić i Boris Badurina , Filozofski fakultet u Osijeku
Greenstone - od digitalizirane građe do digitalne zbirke u programskoj okolini digitalne knjižnice

Svrha radionice se sastoji u osmišljavanju prikladnog vodiča za oblikovanje digitalnih zbirki iz prethodno digitalizirane građe putem Greenstone-a open-source softvera digitalne knjižnice. Postupci oblikovanja digitalnih zbirki se odnose kako na oblikovanje sadržaja tako i na način pristupa digitaliziranoj građi unutar programske okoline digitalne knjižnice te uključuju:

1. uvođenje (engl. import) prethodno digitalizirane građe u programsku okolinu digitalne knjižnice

2. dodjeljivanje jedinstvenih identifikatora (engl. identifiers) jedinicama digitalizirane građe (program izvodi sam automatski)

3. dodjeljivanje odgovarajaćih ili uvođenje postojećih metapodataka za prethodno definirane jedinice digitalizirane građe

4. organizaciju sadržaja za potrebe pretraživanja (engl. searching) i pregledavanja (engl. browsing) (npr. određivanje prema kojim metapodacima će biti moguće pretraživanje i pregledavanje, naknadno struktuiranje sadražaja itd.) što predstavlja najvažniji korak u ovom načinu kreiranja digitalne zbirke

5. prilagodba sučelja za prikaz gotove digitalne zbirke

Cilj radionice je ukazati na vještine i znanja koja stoje kao izazov pred knjižničnim i informacijskim stručnjacima u budućnosti.


Damir Pavlić , Ekonomski fakultet u Zagrebu
Upoznajte E-LIS : međunarodni otvoreni arhiv za knjižničarstvo i informacijske znanosti

E-LIS (Eprints in Library and Information Science) je prvi međunarodni arhiv za pohranjivanje radova iz područja knjižničarstva i informacijskih znanosti. E-LIS nastoji promovirati i proširiti filozofiju otvorenog pristupa (open access) i u tu svrhu omogućuje otvoren (besplatan) pristup radovima iz područja knjižničarstva i informacijskih znanosti. Utemeljen je prema standardima i protokolima Inicijative otvorenih arhiva (OAI - Open Archive Initiative). Kada se jednom registriraju, autori mogu sami pohranjivati radove. Bilo koji rad relevantan za područje knjižničarstva i informacijskih znanosti može se unijeti u arhiv u gotovo bilo kojem formatu (doc, pdf, rtf, html, jpeg, ppt, xml...); ipak, rad mora zadovoljiti osnovne uvjete. Prihvatit će se svaki rad koji je dovršen, cjelovit i prihvatljiv za korištenje u edukacijske i/ili znanstveno-istraživačke svrhe. Urednici E-LIS-a zaduženi su za pregledavanje unesenih radova prije negoli ih proslijede u javni arhiv. Autori koji pohranjuju radove dužni su provjeriti i potvrditi da za to nema nikakvih zapreka i da je moguć slobodan pristup i diseminacija radova u elektroničkom obliku.

Na radionici ćemo se upoznati s ovim otvorenim arhivom, s idejom otvorenog pristupa u području knjižničarstva i informacijskih znanosti, pojasnit ćemo primjenu OAI protokola za razmjenu metapodataka te način i ideju funkcioniranja otvorenih arhiva i repozitorija. Pogledat ćemo različite pristupe u izgradnji arhiva i repozitorija i pogledati neka od rješenja i inicijative ustanove, organizacija i izdavača koji rade na popularizaciji i promociji otvorenog pristupa. U praktičnom dijelu, samostalnim radom proći ćemo kroz sve mogućnosti arhiva E-LIS, od registracije autora/korisnika preko unošenja radova pa sve do pojave tih radova na internetu. Poželjan je razgovor i iznošenje ideja polaznika radionice o ulozi hrvatskih autora u arhivu E-LIS te o ulozi knjižničara i informacijskih stručnjaka u promoviranju otvorenog pristupa. Za pristup radionici nisu potrebna nikakva posebna predznanja, tek snalaženje u bilo kojem internetskom pregledniku (Firefox, Internet Explorer, Opera...).


Dobrica Pavlinušić , Hrvatska udruga Linux korisnika
WebPAC2 - knjižnični katalog Web 2.0 generacije

Gledate svoj postojeći knjižnični katalog ili web portal i čini vam se da je ostatak Interneta otišao u nekom drugom smjeru? Vidjeli ste Gmail, GoogleMaps ili neki drugi dinamički web site Web 2.0 generacije? Čini vam se da sve više nestaje granica između programa koje imate instalirane na svom računalu i načina na koji koristite Web? Ili priželjkujete da se to desi?

WebPAC2 razvijen je unutar SZI podsustava društvene znanosti, nakon prve verzije razvijene za potrebe podsustava humanistika.

Na radionici ćete naučiti:

  • što je Web 2.0?
  • značenja skraćenica i ostalih buzzword pojmova, npr. AJAX , XML, RSS, RDF
  • razlikovati podatke od njihove reprezentacije
  • kako će za koju godinu izgledati prosječan knjižnični katalog?
  • zašto je jako bitno i potpuno nebitno gdje su podaci i u kojem obliku

Eric Lease Morgan, University of Notre Dame Librareis
Creating digital library collections and services with MyLibrary

MyLibrary is a set of object-oriented Perl modules designed to do I/O against a data model rooted in the Dublin Core meta-data elements and supplemented with a faceted classification system. These modules, in combination with other pieces of software, enable developers to create digital library collections and services. The goals of this tutorial are to describe the functionality of MyLibrary, demonstrate a number of ways it can be used, and make participants more aware additional venues for creating and maintaining digital libraries using open source software


Igor Velimirović, CARNet
Open Source u CARNetu

CARNet je od samih početaka svog postojanja (1991. kao projekt, od 1995. kao ustanova) velik broj mrežnih informacijskih i infrastrukturnih servisa realizirao koristenjem tzv. rješenja otvorenog koda (engl. open source). Od infrastrukturnih mrežnih servisa kao sto su DNS, preko standarnih mrežnih usluga kao sto su elektronička pošta i www, pa do specifičnih uredskih i aplikativnih rješenja, CARNet je u suradnji sa svojim partnerima uvijek veliku pažnju poklanjao primjeni i razvoju rjesenja otvorenog koda. U ovom predavanju će biti prikazan pregled primjene takvih rješenja s konkretnim podacima o vrstama, broju i raširenosti alata otvorenog koda u radu CARNet ustanove i CARNet članica. Na kraju će biti prezentirane i aktivnosti vezane uz promociju i podršku primjeni rješenja otvorenog koda u CARNet zajednici i šire.


Teo Matković, Studij socijalnog rada
David Kaloper, Filozofski fakultet u Zagrebu
Revija za socijalnu politiku i Open Journal Systems

Tijekom 2005. godine Revija za socijalnu politiku u potpunosti je prešla na e-uređivanje primjenivši otvoreni Open Journal Systems. Uredništvo je pritom usvojilo i princip otvorenog pristupa, postupno unoseći stara godišta u bazu i stvarajući otvoreni repozitorij tekstova sa područja socijalne politike. U predstavljanju će se osloviti nepraktičnosti "klasičnog" uređivačkog pristupa u svakodnevnoj praksi koji je nagnao uredništvo na promjene te nove mogućnosti i novi problemi do kojih je došlo tranzicijama na elektronsko uređivanje i otvoreni pristup. Ukratko će se izložiti i koraci pređeni u fazi usvajanja sustava, iskustva sa odazivom čitatelja, autora i suradnika te demonstrirati OJS kao platforma za objavljivanje te uređivanje časopisa.


 

Organizacija | Gdje i kada | Teme | Program | Prijava | Kotizacija | Smještaj u Zagrebu | Kontakti | Sponzori |Početna stranica | Raniji seminari